filip aryanowicz

Płaca minimalna w 2019 roku – ile wynosi wysokość wynagrodzenia na rękę?

  • Rynek Pracy
  • Brak komentarzy
  • admin

Z dniem 1 stycznia 2019 roku w Polsce zwiększona została wysokość płacy minimalnej. Wzrosła również wysokość stawki za godzinę wykonanej pracy. Ile wynosi płaca minimalna na rękę w 2019 roku? Jakie minimalne stawki godzinowe obowiązują obecnie? Czy zmiany uderzą w agencje pracy i leasing pracowników? Czy to wystarczy, by pracownicy ze Wschodu zostali w Polsce?

Płaca minimalna w 2019 roku – zarobimy o 150 zł brutto więcej miesięcznie

W 2019 roku wysokość minimalnej płacy stanowić będzie 47,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na ten rok. Zgodnie z ustaleniami, od dnia 1 stycznia 2019 roku wysokość płacy minimalnej w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę wyniesie 2250 zł brutto, co stanowi kwotę ok. 1634 zł netto (na rękę). W praktyce oznacza to, że osoby takie zarabiać będą o nieco ponad 100 zł więcej „na rękę” (wzrost o 150 zł brutto) w porównaniu do zarobków w 2018 roku (2100 zł brutto). Jest to wzrost o 7,1% w stosunku do 2018 roku. Zmiany w płacy minimalnej odczują również pracownicy ze Wschodu. Zgodnie z najnowszą ustawą, pracodawca będzie musiał dostosować wynagrodzenie, jakie otrzymują między innymi pracownicy z Ukrainy i pracownicy z Azji, do zmieniającej się płacy minimalnej.

Płaca minimalna dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w 2019 roku

Jak podkreśla Filip Aryanowicz, analogicznie wzrośnie również minimalne wynagrodzenie w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wypłatę, która będzie proporcjonalna do przepracowanej ilości godzin. Osoba zatrudniona na pół etatu dostanie 50% ustalonej wartości pensji minimalnej, natomiast osoby będące na ¾ etatu – 75% obowiązującej płacy minimalnej. Przykładowo osoba zatrudniona na pół etatu dostanie minimalną kwotę 1125 zł brutto. Mimo wzrostu płacy minimalnej, pod względem zarobków cudzoziemców nie jesteśmy jednak konkurencyjni w stosunku do Niemiec, przygotowujących się do otwarcia swojego rynku pracy dla pracowników ze Wschodu. Pracownicy z Ukrainy mogą jednak coraz częściej liczyć w Polsce na zarobki wyższe od stawki minimalnej, a ponadto na dodatkowe udogodnienia, które zachęcają ich do pracy właśnie w naszym kraju.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2019 roku?

Z dniem 1 stycznia 2019 roku podniesiona została również minimalna stawka godzinowa. W przypadku osób pracujących w oparciu o umowy inne niż umowa o pracę (umowę o dzieło lub umowę zlecenie) minimalna stawka godzinowa wyniesie 14,70 zł brutto. Stawka ta została podniesiona o 1 zł w porównaniu do 2018 roku, kiedy to stawka minimalna za godzinę pracy wynosiła 13,70 zł. W przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o dzieło minimalna stawka godzinowa, jaką otrzyma pracownik „na rękę” wyniesie 12 zł. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie dostaną minimalnie 9 zł netto. Czy zmiany w płacy minimalnej i minimalnej stawce godzinowej wpłyną pozytywnie na leasing pracowników? Agencje pracy, takie jak np. Bisar twierdzą, że tak. Mimo sporej konkurencji w Europie, Polska nadal jest atrakcyjnym miejscem migracji zarobkowej pracowników ze Wschodu. Nasz kraj chętnie wybierają pracownicy z Ukrainy oraz pracownicy z Azji – zarobki w Polsce są nawet 3-5 razy wyższe niż w ich ojczyźnie.